KADRA
Ryszard Karpiński

Doktor Nauk o Kulturze Fizycznej, docent AWF Katowice. Członek Kapituły Polskiego Związku Pływackiego d/s przekwalifikowań na stopień Licencjonowanego Trenera kl. I i Mistrzowskiej. Absolwent AWF w Warszawie. Posiada najwyższe uprawnienia branżowe - trener pływania klasy mistrzowskiej, instruktor wykładowca WOPR, instruktor ratownictwa wodnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W latach 1958 - 1971 pływak, medalista mistrzostw Polski i rekordzista Polski (zawodnik KS "Neptun" Stargard i AZS-AWF Warszawa). Wieloletni trener w MKS "Pałac Młodzieży Katowice". Szkoleni przez niego pływacy zdobyli ponad 20 medali na mistrzostwach Polski i na Mistrzostwach Świata w Ratownictwie Wodnym. Od roku 1971 nauczyciel akademicki w AWF Katowice, do roku 2012 kierownik Zakładu Pływania i Ratownictwa Wodnego. Autor książek: "Nauczanie Pływania", "Pływanie. Podstawy techniki. Nauczanie", "Pływanie - sport, zdrowie, rekreacja", „Ratownictwo wodne”(red.), „Nauczanie pływania i podstaw nurkowania”, „Pływanie sportowe, korekcyjne i rekreacyjne” oraz ponad 100 publikacji traktujących o pływaniu. Wyszkolił kilka tysięcy trenerów i instruktorów pływania oraz ratowników wodnych różnych stopni. Recenzent „Ogólnopolskiego programu nauczania pływania”. Współtwórca programów szkoleniowych Polskiego Związku Pływackiego na stopień licencjonowanego instruktora i trenera pływania.


Jakub Karpiński

Doktor nauk o kulturze fizycznej, pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, laureat Stypendium Naukowego Ministra Szkolnictwa Wyższego, trener pływania kl. II, specjalista z zakresu treningu funkcjonalnego, suplementacji oraz dietetyki sportowej. Trener w sekcji pływackiej AZS AWF Katowice, w 2017 roku powołany na stanowisko trenera Kadry Narodowej Seniorów w pływaniu przygotowującej się do Uniwersjady w Tajpej, od 2015 roku członek sztabu trenerskiego Kadry Narodowej Juniorów w Pływaniu odpowiedzialny za trening na lądzie. W przeszłości trener w Plymouth Leander Swimming, wiodącym ośrodku pływackim na Wyspach Brytyjskich, gdzie pod okiem Jona Rudda był członkiem sztabu szkoleniowego m.in. złotej medalistki olimpijskiej w pływaniu Ruty Meilutyte. Odbył również staż na Uniwersytecie Lizbońskim. Autor prac naukowych nt. wpływu treningu hipoksycznego na lądzie na wydolność tlenową pływaków.


Dominika Karpińska

Magister Wychowania Fizycznego - specjalność trening sportowy, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Studentka Uniwersytetu lizbońskiego na wydziale Human Kinetics. Zawodniczka z 12-stoletnim doświadczeniem - członkini Kadry Narodowej w Pływaniu, finalistka Mistrzostw Świata Juniorów (Meksyk, Monterrey 2009) oraz finalistka Mistrzostw Europy Juniorów w pływaniu (Belgia, Antwerpia 2008). Ponad 25-krotna Mistrzyni Polski w pływaniu, Mistrzyni Polski w Ratownictwie Wodnym na wodach otwartych (Ustronie Morskie 2010). Była zawodniczka sekcji pływackiej AZS AWF Katowice. Absolwentka Szkoły Mistrzostwa Sportowego we Wrocławiu i Krakowie. Trener pływania klasy II, trener personalny, Instruktor Aqua Fitness, Instruktor Aqua Baby, Ratownik Wodny z ukończonym kursem Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Instruktor Snowboardu Rekreacji Ruchowej AWF Katowice.


Jolanta Karpińska

mgr rehabilitacji ruchowej z przygotowaniem pedagogicznym. Nauczyciel dyplomowany. Wieloletni staż w pracy z dziećmi i młodzieżą z wadami postawy. Instruktor pływania. Współautorka podręcznika „Sport. Zdrowie. Rekreacja”, „Pływanie sportowe, korekcyjne i rekreacyjne”. Autorka publikacji z zakresu korekcji wad postawy ciała. Konsultantka w Śląskiej Szkole Pływania do spraw gimnastyki leczniczej i korekcyjnej.