Przejdź do treści

NASZA KADRA

 

Ryszard Karpiński 

 

Doktor nauk o kulturze fizycznej, docent AWF Katowice. Członek Kapituły Polskiego Związku Pływackiego d/s przekwalifikowań na stopień licencjonowanego trenera kl. I i mistrzowskiej. Absolwent AWF w Warszawie. Posiada najwyższe uprawnienia branżowe - trener pływania klasy mistrzowskiej, instruktor wykładowca WOPR, instruktor ratownictwa wodnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W latach 1958 - 1971 pływak, medalista mistrzostw Polski i rekordzista Polski (zawodnik KS "Neptun" Stargard i AZS-AWF Warszawa). Wieloletni trener w MKS "Pałac Młodzieży Katowice". Szkoleni przez niego pływacy zdobyli ponad 20 medali na mistrzostwach Polski i na mistrzostwach świata w ratownictwie wodnym.

Od roku 1971 nauczyciel akademicki w AWF Katowice, do roku 2012 kierownik Zakładu Pływania i Ratownictwa Wodnego. Autor książek: "Nauczanie Pływania", "Pływanie. Podstawy techniki. Nauczanie", "Pływanie - sport, zdrowie, rekreacja", „Ratownictwo wodne”(red.), „Nauczanie pływania i podstaw nurkowania”, „Pływanie sportowe, korekcyjne i rekreacyjne” oraz ponad 100 publikacji traktujących o pływaniu. Wyszkolił kilka tysięcy trenerów i instruktorów pływania oraz ratowników wodnych różnych stopni. Współtwórca programów szkoleniowych Polskiego Związku Pływackiego na stopień licencjonowanego instruktora i trenera pływania.

 

 

 

 

Jakub Karpiński

 

Doktor nauk o kulturze fizycznej, pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, laureat Stypendium Naukowego Ministra Szkolnictwa Wyższego, trener pływania kl. I, specjalista z zakresu treningu funkcjonalnego, suplementacji oraz dietetyki sportowej. 

Trener w sekcji pływackiej AZS AWF Katowice, w 2018 roku trener Kadry Narodowej Seniorów w pływaniu na Mistrzostwa Europy w Glasgow, w 2017 roku powołany na stanowisko trenera Kadry Narodowej Seniorów w pływaniu przygotowującej się do Uniwersjady w Tajpej, od 2015 roku członek sztabu trenerskiego Kadry Narodowej Juniorów w pływaniu odpowiedzialny za trening na lądzie.

W przeszłości trener w Plymouth Leander Swimming, wiodącym ośrodku pływackim na Wyspach Brytyjskich, gdzie pod okiem Jona Rudda był członkiem sztabu szkoleniowego m.in. złotej medalistki olimpijskiej w pływaniu Ruty Meilutyte. Odbył również staż na Uniwersytecie Lizbońskim. Autor prac naukowych nt. wpływu treningu hipoksycznego na lądzie na wydolność tlenową pływaków. Współautor książki „Pływacki atlas ćwiczeń na lądzie”.

 

 

 


 

Jolanta Karpińska


Magister rehabilitacji ruchowej z przygotowaniem pedagogicznym. Nauczyciel dyplomowany. Wieloletni staż w pracy z dziećmi i młodzieżą z wadami postawy. Instruktor pływania. Współautorka podręcznika „Sport. Zdrowie. Rekreacja”, „Pływanie sportowe, korekcyjne i rekreacyjne”.

Autorka publikacji z zakresu korekcji wad postawy ciała. Konsultantka w Śląskiej Szkole Pływania do spraw gimnastyki leczniczej i korekcyjnej. 

 

Zapamiętaj mnie (90 dni)